کلام ناب

شناسه نوشته : 19556

1396/06/22

تعداد بازدید : 432

کلام ناب
در حوزه‌های علمیه، استعدادهای فوق‌العاده وجود دارد. واقعا فهمیدن بعضی از مطالب اصولی و فلسفی و بعضی از ریزه‌كاریهای فقهی، مشكلتر از فهمیدن بسیاری از فرمولهای علمی دنیاست و طلبه‌ها با آن دقت فكری خودشان، این مطالب را می‌فهمند.۱۳۶۸/۰۹/۰۷ بیانات در دیدار مجمع نمایندگان طلّاب

خدا با ماست
در جبهه‌ی حق، ایمان‌ افراد، یکسان نیست؛ امکان دارد در جبهه‌ی حق «پیشمان‌شده»، «از نفس افتاده» و «دل به مال دنیا» هم وجود داشته باشد که در وعده‌ی الهی شک کنند. گاهی «یک عده‌ای میگویند: مگر میشود در مقابل صف به‌هم‌پیوسته‌ی دشمنان مسلح به پول و زور و رسانه و اقتصاد و سیاست ایستاد؟ بله، اگر برای خدا پا در میدان گذاشتید و ایستادگی کردید، پیروزی قطعی است.»

1391/10/19 بیانات در دیدار مردم قم

اینجاست که میتوان در پاسخ به این افراد و با اتکا به «منطق قرآن» و «تجربیات تاریخی» کلام حضرت موسی (علیهالسلام) را تکرار کنیم که «جمهوری اسلامی با اتّکاء به قدرت الهی و با باور کردن قدرت حضور مردم، از هیچ قدرتی در دنیا هراس ندارد. اگر کسی به تقلید از روحیّه‌های ضعیف بنی‌اسرائیل میگوید که «اِنّا لَمُدرَکون» ما هم به تقلید از حضرت موسی عرض میکنیم که «کَلّا اِنَّ مَعِیَ رَبّی سَیَهدین». 

1395/9/3 بیانات در دیدار بسیجیان

 

 

بگذارید یک نخبه ی علمی - که انشاءالله یک روزی در اوج قله های علم خواهد بود - آنچنان در معنویت غرق باشد که بتواند این دانش را به طور خالص و صددرصد به نفع بشریت به کار ببرد.

بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان در ششمین همایش ملی نخبگان جوان

۱۳۹۱/۰۷/۱۲

 

برای این‌که انسان به قلّه برسد، راه وجود دارد؛ باید آن راه را شناخت. هیچ مانعی ندارد که ما یک نقشه‌ی راهنما داشته باشیم و بگوییم راههایی که به قلّه می‌رود، اینهاست و این نقشه‌ی راهنما را در جیبمان نگه‌داریم و از آن حفاظت کنیم. این‌کار به معنای این نیست که ما متحجّریم، بلکه به معنای این است که ما عاقلیم و می‌دانیم که بدون این نقشه‌ی هدایت، حرکت کردنِ نااندیشیده ما را به سقوط منتهی خواهد کرد. بنابراین، این کارها لازم است. امروز ما احتیاج مبرمی داریم به این‌که تفکّر آزاداندیشانه - که با آن فرهنگ و علم تولید خواهد شد و گسترش و توسعه‌ی واقعی پیدا خواهد کرد - در جامعه رشد پیدا کند و بتواند استعدادهای افراد را به سمت خود جذب نماید. امیدواریم که عناصر مستعد، با همّت و با توکّل - چه در حوزه، چه در دانشگاه و چه در مجموعه‌هایی مثل مجموعه‌ی شما - قدر این کارها را بدانند.

بیانات در دیدار جمعی از اعضای انجمن قلم‌

۱۳۸۱/۱۱/۰۸

سایت های مرتبط

پایگاه‌های محتوایی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران