نشست اداره کل امور نخبگان با استاد دانشگاه دمشق

شناسه خبر : 31603

1395/06/08

تعداد بازدید : 254

نشست اداره کل امور نخبگان با استاد دانشگاه دمشق
دکتر رئیفه أبوراس: منشأ تفرقه در عالم اسلام، غرب و سیاستهای غرب است که با پشتیبانی از وهابیت و گسترش تفکر تکفیری، سعی در اختلاف افکنی بین مذاهب اسلامی دارد. این اختلافات از عمق عالم اسلام نشأت نمی گیرد و وهابیت هیچ گاه نمی تواند تاریخ اسلام را تغییر دهد.

نشست مسئولان اداره کل امور نخبگان با سرکار خانم "رئیفه أبورأس دکترای عرفان و استاد دانشگاه دمشق" مورخ 8 شهریور در محل معاونت محترم پژوهش برگزار شد؛ در این جلسه ایشان به شرح فعالیت های علمی خود در حوزه عرفان و تصوف و به تصویر کشیدن گوشه­ ای از اوضاع کنونی ملت سوریه پرداخت.

javascript:void(0)

استاد دانشگاه دمشق بر وحدت مذاهب مختلف در اعتقاد به حب آل پیامبر (ص) تاکید و امام مالک و امام شافعی را محبین اهل بیت سلام الله  معرفی کرد و افزود این بزرگان اهل تسنن به سبب ولاء و حب ائمه اطهار علیهم السلام متحمل رنج­ ها و آزارهای فراوان شدند و حتی مدتی را در زندان بسر برده اند.

وی با اشاره به اینکه منشأ تفرقه در عالم اسلام، غرب و سیاست های آن است که با پشتیبانی از وهابیت و گسترش تفکر تکفیری سعی در اختلاف افکنی بین مذاهب اسلامی دارد، تاکید کرد این اختلافات از عمق عالم اسلام نشأت نمی گیرد و وهابیت هیچ گاه نمی­ تواند تاریخ اسلام را تغییر دهد. تفکرات وهابیت ریشه­ در اندیشه اسلامی ندارد و اهل تسنن وهابیت را جزء فرقه­ های پذیرفته شده خود نمی داند. و اساسا آیین جعلی وهابیت برای ایجاد شکاف بین اهل سنت و تشیع شکل گرفته است.

وی معتقد است: "شیعه­ ای یافت نمی­ شود مگر اینکه سنی است و اهل سنتی وجود ندارد إلا اینکه شیعه است. همه کلمه حق که شهادت بر وحدانیت  خداوند و رسالت پیامبر اکرم اسلام است را بر زبان جاری می کنیم. اساس ایمان در اهل سنت ولاء ائمه اطهار علیهم السلام در پرتو و نهج ائمه اربعه است. حقیقت و عمق و روح دین، همان حقیقت محمدیه یعنی مصداق بارز تجلی خداوند در وجود پیامبر است. حقیقت اسلام لا اله الا الله محمد رسول الله و محبت اهل بیت است. ما معتقدیم که امام علی (ع) پس از پیامبر (ص) صاحب مقام سِرّ بوده و ابوالحقائق است".

ایشان در خصوص شهر حلب زادگاه و موطن خود گفت: حلب شهر تصوف و عرفان است و اغلب مردم حلب به تصوف گرایش دارند. در حلب به نام بسیاری از پیامبران ، ائمه و اصحاب مقام­ هایی بنا شده است که نشان دهنده محبت به اهل بیت علیهم السلام در این شهر است. برخی از علمای حلب از جمله سید عبدالله سراج الدین حسینی، ضمن توجه به خطرات وهابیت، آموزه­ های اهل سنت را از نو پایه ­گذاری کرد.

وی افزود همانطور که دمشق پایتخت سیاسی سوریه است حلب نیز پایتخت اقتصادی و مهد تمدن سوریه به شمار می رود. حلب امروز از بی تفاوتی ها و گاه خیانت ها و مشکلات  رنج می برد به طوری که برای مدتی ورود آذوقه به شهر قطع شده و مردم با مشکلات زیادی روبرو بودند و تنها ایران و حزب الله هستند که از جان و مال و کشور ما دفاع می کنند. در این بحران بود که ما ایران را فهمیدیم.

در این دیدار حجت الاسلام و المسلمین دکتر رجبی نیا، مدیرکل امور نخبگان و استعدادهای برتر، با نگاه کلی، مباحثی از  عرفان اسلامی مبتنی بر سیره اهل بیت علیهم السلام مطرح کرده و پس از تبیین موضوع، روش و اهداف نهایی و واسطه ای عرفان اسلامی،  نظر خانم دکتر ابوراس را در این خصوص جویا شدند. خانم دکتر ابوراس نیز ضمن تطبیق عرفان تصوف با عرفان اسلامی مبتنی بر مکتب اهل بیت(ع)، آن دو را در موضوع، طریق و مقصد های میانی و نهایی یکسان دانسته و به اشتراکات آن ها تاکید کردند.

خاطرنشان می­شود عنوان پایان نامه فوق لیسانس دکتر ابورأس « ادب السلوک و العرفان فی الرسالة الصوفیة عند ابن عربی و ابن سبعین» و عنوان رساله دکتری ایشان «قیم الحریه و الجمال لدی أدباء التصوف فی العصر المملوکی» است.همچنین خانم ابورأس دوکتاب را به نگارش درآورده اند با عنوان«الشرف المؤبد فی سنة آل محمد» و «الاتحاف بحب الاشراف و المجد و الفتوه لآل بیت النبوه» که در شماره 120 مجله "الثقافة الاسلامیه" بازخوانی شده است.

در بخشی از جلسه تعدادی از خواهران حاضر در زمینه تعاملات علمی، اشتراکات دو فرهنگ مطالبی را مطرح نمودند گفتنی است در ابتدای این نشست حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای خوشخو مسئول امور بین الملل روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران آماری از تعداد  طلاب و فارغ التحصیلان و نیز گزارشی از کارکرد و برنامه های علمی حوزه های علمیه خواهران ارائه نمودند.

سایت های مرتبط

پایگاه‌های محتوایی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران